پاتولوژی، علایم و درمان آنفولانزا

بیماری این روزها (!) بهترین نامیست که می توانم برای انفولانزا در نظر بگیرم. بیماری که توسط این اروتومیکسوویروس های ... ایجاد می شود.

مطلب بسیار است و انتخاب اینکه چه بنویسی و از کجا شروع کنی مشکل؛ اول قصد کردم ساختمان و ترکیب آنها را مورد بررسی قرار بدم که مخاطبش فقط عقلا و فضلا و علمای زیست شناسی می شدن! بعد سری به اپیدمیولوژی(به قول بعضی ها همه گیری شناسی؟! که بماند اون بعضی ها اشاره به که می کند) زدم که دیدم وقت گذاشتنش اندر عللی، مرض است! رفتم به سراغ یک چیز به درد بخور که [ شاید ] به کار بعضی ها بیاد.

مکانیسم بیماری زایی و پاتولوژی

ویروس  آنفولانزا از فردی به فرد دیگر توسط قطرات تنفسی موجود در هوا یا تماس با دست یا سطوح آلوده منتقل می شود. در صورتی که ذرات ویروسی رسوب کرده بر روی اپی تلیوم تنفسی، توسط رفلکس سرفه به بیرون رانده نشوند و توسط آنتی بادی اختصاصی IgA که از قبل وجود داشته، خنثی نشوند و از غیر فعال شدن توسط مهارکننده های غیر اختصاصی موجود در ترشحات مخاطی مصون بمانند، ابتدا تعداد کمی از سلول های اپی تلیوم تنفسی به ویروس آلوده می شوند. سپس به زودی ویریون های جدیدی تولید می شوند و به سلول های مجاور انتشار می یابند و در آنجا، چرخه ی تکثیر ویروس ادامه می یابد. NA ویروسی، میزان چسبندگی لایه ی موکوسی موجود در مجاری تنفسی را کاهش می دهد و انتشار ویروس را به قسمت های تحتانی مجاری تنفسی تسهیل می کند. در طی مدت زمان کوتاهی، سلول های زیادی به ویروس آلوده شده و می میرند.

دوره ی نهفتگی، از زمان تماس با ویروس و ظهور علایم بالینی، بسته به دوز ویروس وارد شده و وضعیت ایمنی میزبان، بین 1 تا 4 روز می باشد. دفع ویروس از بدن فرد آلوده شده، 24 ساعت قبل از شروع علایم آغاز می شود، در طی 24 ساعت به حداکثر می رسد و در این حد برای 1 تا 2 روز باقی مانده و سپس به سرعت کاهش می یابد. ویروس عفونت زا را به ندرت می توان از خون به دست آورد.

در حدود 1 روز پس از آغاز دفع ویروس در ترشحات تنفسی، انترفرون در این ترشحات قابل شناسایی می باشد. ویروس های انفولانزا نسبت به اثرات ضد ویروسی انترفرون ها حساس هستند و اعتقاد بر این است که پاسخ انترفرون در بهبود میزبان نقش دارد. تولید آنتی بادی اختصاصی و ایمنی سلولی تا 1 الی 2 هفته بعد مشاهده نمی شود.

عفونت ویروس انفولانزا باعث تخریب و جدا شدن مخاط مجاری تنفسی می شود، اما غشای پایه ی اپیتلیوم آسیب نمی بیند. ترمیم کامل آسیب های سلولی ایجاد شده احتمالاً 1 ماه به طول انجامد. آسیب اپی تلیوم تنفسی ناشی از عفونت ویروسی، میزان مقاومت را در برابر باکتری های مهاجم ثانویه به خصوص استافیلوکوک، استرپتوکوک و هموفیلوس انفولانزا، کاهش می دهد.

ایجاد ادم و ارتشاح تک هسته ای ها در پاسخ به تخریب و جدا شدن سلول های مخاطی به علت تکثیر ویروس، احتمالاً مسئول ایجاد علایم موضعی بیماری می باشد. علایم عمومی عمده ی همراه با آنفولانزا را به سختی می توان توجیه کرد و احتمالاً به علت تولید سیتوکین ها ایجاد می شوند.

علایم آنفولانزای کلاسیک

علایم معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می شوند و شامل لرز، سردرد، سرفه خشک می باشد که به دنبال آن تب بالا، درد عضلانی، بی حالی و بی اشتهایی رخ می دهد. تب و علایم عمومی معمولاً 3 روز به طول می انجامند. علایم تنفسی به طور تیپیک 3 تا 4 روز دیگر ادامه می یابد. سرفه و ضعف عمومی ممکن است 1 تا 3 هفته پس از فروکش کردن علایم عمده، باقی بماند. عفونت های خفیف یا بدون علامت ممکن است رخ بدهد. علایم فوق ممکن است به وسیله ی هر سویه ای از ویروس انفولانزای A و B رخ دهند؛ در مقابل، ویروس انفولانزای C بندرت سندرم آنفولانزا را ایجاد می کند و علایم آن بیشتر به صورت سرماخوردگی معمولی است. آبریزش بینی و سرفه ممکن است تا چند هفته طول بکشد. علایم بالینی در کودکان مشابه بزرگسالان است. اگرچه در اطفال ممکن است تب شدید تر باشد و علایم گوارشی مانند استفراغ بیشتر دیده می شود. در این بیماری، تشنج ناشی از تب ممکن است رخ بدهد. ویروس آنفولانزای A، عامل مهم ایجاد Croup ( خروسک ) در اطفال کمتر از 1 سال است و ممکن است بیماری شدید ایجاد کند و در نهایت ممکن است Otitis media ( عفونت گوش میانی) ایجاد کند.

درمان دارویی

آمانتادین هیدروکلرید و یک داروی مشابه آن، ریمانتادین، داروهای ضد ویروسی مورد استفاده ی سیستمیک، برای درمان و پیشگیری از بروز آنفولانزای A هستند. داروهای مهار کننده ی NA در سال 1999 برای درمان آنفولانزای A و B تایید شدند. توجه: حدامثر کارآیی این داروها زمانی به دست می آید که در ابتدای سیر بیماری مصرف می شوند.

مهم:

1- برای رفع تب به کودکانی که علایم آنفولانزا نشان می دهند، ترکیبات حاوی آسپرین تجویز نشود.

2- کسانی که به تخم مرغ (پروتئین تخم مرغ) حساسیت دارند، واکسن آنفولانزا مصرف نکنند. دلیل: نژادهای ویروس بر روی تخم مرغ کشت داده می شوند، بعضی پروتئین های تخم مرغ در واکسن وجود دارند.

/ 6 نظر / 109 بازدید
نوربرت_....

سلاممممممممممممممممممممم خوبی ؟ افرین مطلبت خیلی خیلی خوب بود معلومه واقعا دکنر خوبی هستی[نیشخند][لبخند]

......

سلام خدمت استاد گرامی بالاخره بعد از 2-3 سال دوباره مطلب می نویسید امید وارم موفق باشید [لبخند]

گروه ptech2005

سلام وب پرباری دارید خسته نباشید مرسی اومدین بوبلاگمون سرزدین ....[پلک] بله کلا تو این کارا ادامه دادن خیلی باارزشه حتما ادامه بدید..... ممنونیم. باید ببخشید .....متاسفانه افتخار آشناییتون رو نداشتیم والا دعوت میکردیم ....[لبخند] موفق و سرافراز باشید[خداحافظ]

raeiji

خيلي وبلاگ قشنگي داري به سليقهي قشنگت تبريك مي گم. حتما به وبلاگ ما هم بياين خوشحال مي شيم. http://raeiji.blogfa.com

خيلي وبلاگ قشنگي داري به سليقهي قشنگت تبريك مي گم. حتما به وبلاگ ما هم بياين خوشحال مي شيم. http://raeiji.blogfa.com

شقایق

استاد مطالبتون جالب بود.امیدوارم جالب ترم بشه [چشمک]