زيست شناسی سلولی و مولکولی

وبلاگی با قصد ارتقاء سطح دانش زیست شناسی و بر آورده نمودن خواسته ی دانش طلبانی که به این وبگاه سری زده اند

کلسترول

  
نویسنده : امید فراهانی ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۸
تگ ها :

کیاسما

در اغلب گونه ها، ضمن میوز کیاسماها تشکیل می شوند و نقش عمده ای را در اشتراک بین کروموزوم های همتا دارند.بعد از پاکی تن،مجموعه سیناپتونمال به تدریج تحلیل می رود و ناپدید می گردد اما در محل کیاسما ها برای مدت طولانی باقی می ماند.با ناپدید شدن مجموعه سیناپتونمال اتصال سیناپسی آزاد می شود و کروموزوم های همتا جز در نواحی کیاسما، شروع به جدا شدن می کنند. به حسب محل کیاسماها، کروموزوم های همتا شکل هایی شبیه O، X و یا حلقه های متوالی پیدا می کنند.

ISBN 964-7006-35-7

 

  
نویسنده : امید فراهانی ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٧
تگ ها :

بعد از یک مدت بسیار طولانی

سلام.

من برگشتم !

 این بارمطلبم علمی نیست.دلم یک دفعه برای اینجا تنگ شد. خیلی وقت بود آپ نبودم؛ این بار هم یک دفعه ای شد. می تونم بگم یکی از شاگردام باعث شد دوباره برگردم. وقتی که وبلاگمو باز کرد و اونو بهم نشون داد. یادم اومد یه زمانی این جا ها خیلی سر می زدم!

هوووف یادش به خیر .

راستی عیدتون مبارک!

پی نوشت: بریم سراغ جزوه نویسی

  
نویسنده : امید فراهانی ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/۱٠
تگ ها :

تری زومی ۲۱ ( سندرم داون )

 سندرم داون معمولا به علت وجود یک نسخه اضافی از کروموزوم ۲۱ ( تری زومی ۲۱ ) به وجود می آید . از نظر بالینی کودکان دچار سندرم داون دارای عقب ماندگی رشد ؛ درجات متفاوتی از عقب ماندگی عقلی ؛ ناهنجاری های جمجمه ای صورتی از جمله چشم های مورب به طرف بالا ٬ چین های اپی کانتی ( چین های پوستی اضافی در گوشه داخلی چشم ها ) ٬ صورت پهن شده و گوش های کوچک ؛ نقائص قلبی و هیپوتونی می باشند . این افراد هم چنین بروز بالائی از ابتلا به لوسمی ٬ عفونت ها ٬اختلال عملکرد تیروئید و نارسی سنی را دارا می باشند . بعلاوه تقریبا تمام آن ها علائم بیماری آلزایمر را پس از ۳۵ سالگی نشان می دهند . در ۹۵ ٪ موارد سندروم بر اثر تری زومی ۲۱ ناشی از عدم جدایی میتویک به وجود می آید و در ۷۵ ٪ این موارد عدم جدایی در هنگام تشکیل اووسیت می باشد . شیوع سندرم داون حدودا یک در هر ۲۰۰۰ بارداری برای زنان زیر ۲۵ سال اتفاق می افتد . این افزایش خطر برای مادران با سن ۳۵ سال به یک در هر ۳۰۰ بارداری و برای زنان ۴۰ سال یک در هر ۱۰۰ بارداری وجود دارد .

تقریبا در ۴ ٪ از موارد سندروم داون یک عدم تعادل جابجایی بین کروموزوم ۲۱ با یکی از کروموزوم های ۱۳ و ۱۴ یا ۱۵ وجود دارد . ۱ ٪ آخری به علت موزائیسم است که ناشی از عدم جدایی میتوزی می باشد . این افراد دارای بعضی سلول های با تعداد کروموزوم طبیعی و بعضی سلول های انوپلوئید می باشند . آن ها ممکن است تعدادی اندک یا زیاد از ویژگی های سندرم داون را بروز دهند .

   


 

* : مطلب فوق ریفرنس دارد .

 

  
نویسنده : امید فراهانی ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢
تگ ها :

فرضيه کروموزومی توارث

 صفات یک فرد جدید بوسیله ژن های بخصوص که بر روی کروموزوم ها قرار دارند و از پدر و مادر به ارث می رسند ٬ مشخص می شود . انسان ها دارای حدود ۳۵ هزار ژن بر روی ۴۶ کروموزوم هستند . ژن های روی کروموزوم های مشابه تمایل دارند با یکدیگر به ارث برسند و از این رو تحت عنوان ژن های وابسته شناخته شده اند . در سلول های سوماتیک کروموزوم ها به صورت ۲۳ جفت همسان ظاهر شده که ۴۶ دیپلوئید را می سازند . ۲۲ جفت کروموزوم های جور ، به نام کروموزوم های اتوزوم و یک جفت کروموزوم های جنسی وجود دارد . اگر هر دو کروموزوم های جنسی XX باشند ٬ فرد از نظر ژنتیکی مونث است و اگر جفت کروموزوم های جنسی XY باشد ٬ فرد از نظر ژنتیکی مذکر است . در هر زوج ٬ یک کروموزوم از گامت مادری ( اووسیت ) و کروموزوم دیگر از گامت پدری ( اسپرم ) شرکت می کند . بنابر این هر گامت حاوی هاپلوئیدی از ۲۳ کروموزوم می باشد که یکی شدن آن ها در زمان باروری منجر به برقراری مجدد تعداد دیپلوئیدی ۴۶ کروموزوم می گردد .

  
نویسنده : امید فراهانی ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢
تگ ها :

نظام پنج فرمانرويی

این نظام شامل فرمانرو های باکتری ها ٬ آغازیان ٬ قارچ ها ٬ گیاهان و جانوران است . البته در مورد تعداد فرمانرو ها و تعداد گونه های جانداران ٬‌در بین زیست شناسان اختلاف نظر وجود دارد . حتی برخی از آن ها به تازگی نظام شش فرمانرو را پذیرفته اند . در نظام شش فرمانرویی ٬ فرمانرو آرکی باکتری ها را از فرمانرو باکتری ها جدا کرده اند .

در زیر اطلاعات مختصری در مورد پنج فرمانرو می نویسم :

۱ - فرمانروی آغازیان : در حدود ۴۳۰۰۰ گونه یوکاریوت هستند که گیاه ٬ قارچ یا جانور نیستند ؛ فرمانرویی است که از نظر ساختاری بیشترین گوناگونی را دارد ؛ موجودات آن تک سلولی یا پر سلولی اند . هسته ی آن ها غشا دارد ؛ تقریبا همه دارای کروموزوم ٬‌ میتوکندری و سازمان غشایی درون سلولی اند ؛ بسیاری از آن ها دارای کلروپلاست اند و اکثریت آنان دیواره سلولی دارند ؛ به روش جنسی و غیر جنسی تولید مثل می کنند ؛ آب زی یا انگل اند ؛ بسیاری از آن ها نیز در خاک زندگی می کنند .

۲ - فرمانروی قارچ ها :‌ حدود ۷۷۰۰۰ گونه هستند ؛ یوکاریوت ها هتروتروف با تغذیه از راه جذب ٬‌ همگی به جز مخمر ها پر سلولی اند ؛ تقریبا همگی خاک زی اند ؛ بدن برخی از آن ها از رشته هایی به نام هیف تشکیل شده است و چند هسته ای است که بین سلول ها دیواره بندی ناقصی وجود دارد که سپتوم ( دیواره عرضی ) نام دارد ؛ دیواره سلول ها از کیتین ساخته شده است ؛ حدود ۱۷۰۰۰ گونه از آن ها ( دوترومیست ها - Deuteromycetes - ) فاقد مرحله ی جنسی اند .

۳ - فرمانروی گیاهان : حدود ۲۸۰۰۰۰ گونه اند ؛ پر سلولی ٬ یوکاریوت ٬‌ اغلب اتوتروف و خشکی زی ٬‌ دارای بافت ها و اندام هستند ؛ دیواره سلولوزی دارند ؛ پلاستید های آن ها محتوی کلروفیل های a و b است ؛ چرخه ی زندگی آن ها داری تناوب نسل ها است .

۴ - فرمانروی جانوران : بیش از یک میلیون گونه اند ؛ پر سلولی ٬‌ یوکاریوت و موجودات هتروتروفی اند ؛ تغذیه ی آن ها عمدتا به وسیله بلعیدن است ؛ بیش تر آن ها بافت های تخصص یافته دارند و بسیاری نیز اندام ها و دستگاه های پیچیده دارند ؛ دیواره سلولی یا کلرو پلاست ندارند ؛ تولید مثل جنسی آن ها نسبت به تولید مثل غیر جنسی برتری دارد ؛ در میان این فرمانرو اشکال آبزی و خاک زی - هر دو - دیده می شود .

۵ - فرمانروی باکتری ها :‌ دو شاخه دارد :‌ الف ) یوباکتری ها ( Eubacteria ) : این شاخه بیش تر از ۴۰۰۰ گونه دارد ؛ بدن آن ها از یک سلول تشکیل شده است ؛‌ پروکاریوت هستند ؛ اندامک های غشایی ندارند ؛‌ روش تغذیه ای آن ها اساسا از طریق هتروتروفی ( از طریق جذب غذا ) است اما در میان آن ها انواع فتوسنتز کننده و شیمیوسنتز کننده هم دیده می شود ؛‌ تولید مثل آن ها معمولا از طریق تقسیم دوتایی یا جوانه زدن است . ب ) آرکی باکتری ها ( Archaebacteria ) : این شاخه کمتر از ۱۰۰ گونه را تشکیل می دهد ؛ شامل باکتری های هوازی و غیر هوازی اند که با محیط های افراطی سازگار شده اند ؛ پروکاریوت اند ؛‌ از نظر ساختار دیواره و غشای سلول با سلول های یوکاریوت متفاوت اند ؛ شباهات آن ها به یوکاریوت ها این نظریه را ایجاد کرد که آرکی باکتری ها در مقایسه با یوباکتری ها ٬ وابستگان نزدیک تر یو کاریوت ها هستند ؛ فقط به طریقه ی غیر جنسی تولید مثل می کنند و به سه گروه بزرگ تقسیم می شوند ؛ اگر چه شواهدی وجود دارد که به طور آزاد در اقیانوس ها زندگی می کنند ولی هنوز در آزمایشگاه ها کشت داده نشده اند .

  
نویسنده : امید فراهانی ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢
تگ ها :

نو سازی

یک نوسازی کامل در وبلاگ ایجاد شد ؛ قطعاً دوستان قدیمی خوب متوجه این تغییر خواهند شد .

دلیل خاصی نداشت ؛ شاید یک نواختی !

  
نویسنده : امید فراهانی ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢
تگ ها :

صفحه قبل →